Staż zawodowy – Londyn – 28.05. – 08.06.2018

www.dreamsart.pl

11 uczniów w zawodzie technik ekonomista i 4 uczniów w zawodzie technik handlowiec 28. maja rozpoczęło praktykę zawodową w Londynie w ramach projektu pt. „European practice makes perfect” realizowanego w ramach środków EFS ,Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Uczniowie spędzą dwa tygodnie w stolicy Wielkiej Brytanii doskonaląc swoje umiejętności zawodowe i językowe oraz poznając kulturę i historię tego kraju.

Za nami pierwszy tydzień pobytu w Londynie. Te siedem dni przyniosło ekonomistom i handlowcom wiele wrażeń związanych z podjęciem pracy w różnorodnych firmach, odkrywaniem Londynu oraz poznaniem brytyjskiej kultury.

Grupa uczniów w zawodzie technik ekonomista odbywa staże w takich firmach, jak: Empire States, Preston Hill Estates, Primrose House Nursing Home, Mapledown School, Whitefield School, Prontaprint Harrow, Wexas Travel, Big Choice Group, Norwood Head Office, Trident, Eleada Care Services, oraz ADC College.

W ciągu minionego tygodnia uczniowie poznali strukturę swojego miejsca pracy, zaznajomili się z zadaniami jakie wykonują poszczególne działy bądź pracownicy. Każdy praktykant otrzymał zakres obowiązków od swojego zagranicznego opiekuna.

Kamil bada rynek deweloperski, wyszukuje informacji oraz sporządza oferty dla klientów, ponadto jest zaznajamiany z narzędziami promocji, które uatrakcyjniają oferty firmy, w której pracuje. Katarzyna pracując dla ADC sporządzała dokumentację oraz przygotowywała korespondencję służbową. Magda przygotowywała kopie dokumentacji, zaznajomiła się z dokumentami podlegającymi i niepodlegającymi księgowaniu. Mariusz posługiwał się programami komputerowymi, by przygotować sprawozdanie z przeprowadzonych ankiet oraz wykonał zestawienie zebranych informacji.

Grupa handlowców pracuje w różnych sklepach sieci Sue Ryder, które znajdują się w różnych dzielnicach Londynu oraz w sklepie BHF Shop-Kilburn.

Minione siedem dni pozwoliło czterem handlowcom na poznanie ww. placówek handlowych. Emilia, Ewelina i Patryk przygotowywali towary do sprzedaży, zabezpieczali je przed uszkodzeniem, zniszczeniem, czy kradzieżą. Już w pierwszym dniu pracy Patryk odbył swoją pierwszą rozmowę z klientami, informując ich o aktualnej ofercie handlowej. Ewelina poznała różne techniki sprzedaży obsługując kasę fiskalną. Dla Tomka największym wyzwaniem było samodzielne sprzedawanie towaru i informowanie o promocjach.

W ciągu pierwszego tygodnia w Londynie wszyscy uczestnicy porozumiewali się ze swoimi współpracownikami oraz klientami w języku angielskim, przełamując barierę językową. Przebywanie w anglojęzycznym środowisku przyniosło już swoje owoce, a na ręce opiekunów Pani Moniki Wanat i Pani Justyny Opyrchał spłynęły pierwsze pozytywne opinie oraz informacja o postępie uczniów w zakresie komunikacji w języku angielskim.

Pobyt w Londynie to nie tylko praktyka zawodowa. Każdą wolna chwilę uczniowie wykorzystują na poznanie Londynu, panujących tu zwyczajach, poznają historię oraz odwiedzają miejsca, które przyciągają turystów z całego świata.

Korzystając z nietypowej, słonecznej pogody, uczestnicy stażu zobaczyli Wieżę Królowej Elżbiety ze słynnym Big Benem (choć w remoncie), Pałac Westminsterski- siedzibę parlamentu, Marble Arch, stadion narodowy Wembley, najbardziej znane place takie jak: Covent Garden, Piccadilly Circus, czy Trafalgar Square.

Nie odbyło się bez spacerów przez królewskie parki : Hyde Park czy St James’ Park.

Weekend przyniósł wiele atrakcji. Sobotni poranek to wizyta w Madame Tussauds, przejażdżka London Eye oraz niezwykłe lochy London Dungeon, w których przedstawiane są jedne z najważniejszych i mrocznych historii Londynu. Słoneczne popołudnie pozwoliło na spacer wzdłuż Tamizy oraz przejście londyńskim mostem na drugi brzeg rzeki.

Nie zabrakło oczywiście pałacu Buckingham, gdzie cała grupa uczestniczyła w uroczystej zmianie warty. Niedzielne popołudnie poświęcone było zwiedzaniu muzeum nauki oraz historii naturalnej, a także wizycie w jednej z najbardziej znanych europejskich galerii sztuki- National Gallery.

Uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w nabożeństwie z oprawą chóru w opactwie Westminsterskim. To tutaj byli koronowani brytyjscy królowie, w tym również obecna monarchini- królowa Elżbieta II.

Dotarliśmy także na Baker Street, gdzie znajduje się mieszkanie słynnego detektywa Sherlocka Holmsa, dworzec King’s Cross z peronem 9 ¾ oraz odbyliśmy wycieczkę śladami Harrego Pottera. Handlowcy i ekonomiści odwiedzili najpopularniejsze miejsca handlowe, takie jak prestiżowy dom handlowy Harrods, tłoczne ulice Oxford Street i Regent Street oraz klimatyczny Covent Garden.

Pierwszy tydzień pozwolił na poznanie kultury brytyjskiej, zapoznanie się ze strukturą miasta, środkami transportu oraz codziennym życiem Brytyjczyków.

To zaledwie kilka dni w tym tętniącym życiem mieście, a tak wiele się wydarzyło.

Z wielkim entuzjazmem rozpoczynamy drugi tydzień naszego pobytu w Londynie.

Zapraszamy na relacje ze stażu na blogu https://londyn-2018-ckziu-nr1.blogspot.co.uk/

Pozdrawiamy Wszystkich!
Stażyści z 2a, 3a i 2ch
oraz opiekunowie grupy:
mgr Monika Wanat i mgr Justyna Opyrchał