Sprawozdanie z udziału w stażu zagranicznym w Londynie 2017

W dniach od 18 września do 30 września 2017 roku uczestniczyłem w stażu zagranicznym w Londynie. Nasza grupa składała się z 16 uczniów pod czujnym okiem dwóch opiekunów. Wyruszyliśmy busem do Krakowa z Wadowic, na miejscu przesiedliśmy się do autobusu „Sindbad” którym po ponad 26 godzinnej podróży dotarliśmy na miejsce.

Przebyliśmy w tym czasie ogromny dystans przebiegający przez Polskę, Niemcy, Belgię, Francję, Kanał La Manche i w końcu Anglię. Po opuszczeniu autokaru zakupiliśmy w kiosku Karty Oyster które stanowią najlepszy sposób na użytkowanie tamtejszych publicznego.

Po krótkiej podróży metrem z przesiadką na słynnym Placu Oksfordzkim przybyliśmy do Willesden gdzie mieliśmy się zakwaterować. Stay Club jest miejscem które oferuje swoje usługi sporej ilości studentów i uczniów z całego świata. Pierwsze wrażenie było świetne zwłaszcza biorąc pod uwagę stół bilardowy z którego później nagminnie korzystaliśmy.

Poniedziałek i wtorek upłynęły nam na zajęciach z języka angielskiego w ADC College, zapoznawaniu się z systemem metra (które błyskawicznie okazał się nadzwyczaj intuicyjnie zorganizowany) oraz pierwszych spacerach po uroczych ulicach tej metropolii.

W środę każdy z nas udał się po raz pierwszy do nowej pracy. Miałem to szczęście, że moje miejsce odbywania stażu znajdowało się zaledwie jedną stację London Overground od Willesden. Daniels Estate Agents zajmują się pośrednictwem w sprzedaży i wynajmie mieszkań w obszarze London NW10. Szybko poznałem się ze współpracownikami którymi byli: Leigh, Mateusz „Mat”i Omar; oraz z moim przełożonym Tonym a także właścicielami Tonym i Kylem. Tydzień później do zespołu dołączyła Niemka Estera także jako praktykantka. Członkowie tego zespołu okazali się jednymi z najlepszych ludzi jakich spotkałem.

Dzięki pracy w agencji nieruchomości mogłem poznać metody zarządzenia bazami danych, prezentacji nieruchomości jak również przygotowania jej do sprzedaży itp. Jedną z największych zalet tego stażu był fakt, że to stanowisko idealnie łączy pracę biurową, kontakt z ludźmi oraz poznawanie miasta. Czas spędzony w uliczkach na poszukiwaniu odpowiedniego domu oraz roznoszeniu ulotek stanowią jedno z najmilszych wspomnień z tych dwóch tygodni. Różnorodność kultur i religii które spotkałem pomogły mi poszerzyć swoje horyzonty (w tym miejscu szczególnie dziękuje Omarowi z którym dyskusje dostarczyły wielu ciekawych wniosków i konkluzji) i lepiej zrozumieć zagadnienia których nie da się pojąć bez obcowania z odmiennymi osobami. Kolejne dni spędzaliśmy na pracy oraz popołudniowych wycieczkach, do najważniejszych zobaczyliśmy można zaliczyć:

  • I Harrods – luksusowy dom towarowy w Knightsbridge w którym można znaleźć najnowsze kolekcje sławnych projektantów mody, najdroższe perfumy, jedzenie z całego świata w tym takie przysmaki jak chociażby trufle. Budynek składa się z kilku pięter urządzonych z wielkim przepychem,
  • II London Eye – najsławniejszy punkt widokowy który daje idealną okazję do podziwiania krajobrazu Londynu. Unosząc się nad Tamizą widok zapiera dech w piersiach,
  • III Sky Garden – podobnie jak punkt wyżej prawdopodobnie miejsce z najlepszą panoramą miasta. Na szczycie wieżowca spaceruje się wśród roślinności wprost z klimatów tropikalnych i podziwia widoki,
  • IV Zmiana warty przed Pałacem Buckingham – można ją wręcz nazwać małą defiladą. Piękny pokaz Królewskich Gwardzistów,
  • V Budynek Parlamentu i Big Ben – co prawda tylko z zewnątrz jednak mimo to widok zapierał dech w piersiach,
  • VI Soho – inaczej Chinatown jest dzielnicą nasyconą daleko wschodnią kulturą, mnóstwo restauracji i pubów okraszonych piorunującą ilością neonów ukazuje niesamowite piękno tej dzielnicy,

We własnym zakresie odwiedziłem także:

  • VII Kensal Green Cemetery – cmentarz z 1832 zajmujący ponad 70 akrów ziemi. Posiada niepowtarzalny klimat dzięki któremu można tam spędzić długie godziny.
  • VIII Camden Town oraz Camden Market – istny pokaz różnorodności ludzi zamieszkującej Londyn. Jedzenie z całego świata, w dodatku tanie i nadzwyczaj smaczne a także ogromna ilość sklepów z gadżetami/pamiątkami w których absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie,
  • IX Natural History Museum – ogromne muzeum zawierający całą historię naszej planety. Znajdziemy tam najrzadsze okazy z całego świata takie jak kości dinozaurów i nefrytowe czy też jadeitowe figurki.

30 września wyruszyliśmy w podróż powrotną. Dotarliśmy do Wadowic 1 października wieczorem, zmęczeni ale też pełni nowych doświadczeń które każdy z nas spożytkuje w przyszłości.

Opracował:
Krzysztof Opyrchał
uczeń kl. 3ci Technikum Nr 2 w zawodzie technik handlowiec