List do młodzieży

Drodzy Uczniowie

W związku z wojskową agresją Rosji w Ukrainne wielu z Nas odczuwa lęk, niepewność i niepokój. To są naturalne odczucia wobec sytuacji zagrożenia. Bardzo zależy nam na tym, żebyście zadbali o siebie w tym trudnym czasie. O swoje emocje, bezpieczeństwo, samopoczucie. Jeśli ktoś z Was potrzebuje rozmowy z psychologiem, pedagogiem szkolnym to serdecznie zapraszamy.

Poniżej zamieszczamy ważne wskazówki, które chcielibyśmy abyście przeczytali:

 • Obserwujcie siebie i ograniczcie w czasie przyswajanie negatywnych treści. Śledzenie wiadomości co 15 minut nie wydaje się być dobrym pomysłem. W ten sposób kierujemy myśli tylko i wyłącznie na to, co wzbudza w Nas strach.
 • Zapewnijcie sobie coś co pomoże Wam odetchnąć od informacji, może lepiej włączyć muzykę zamiast kolejnej partii wiadomości, może lepiej pójść na spacer zamiast śledzić portale, może lepiej upiec ciasto, zamiast słuchać radia.
 • Pomyślcie czy w ogóle bycie na bieżąco z każdą informacją będzie Wam służyło??
  Nie chodzi o udawanie, że nie ma tematu, bo jest! Chodzi o wytchnienie i „niekarmienie lęku”.
 • Uczniowie pamiętajcie, że elementem tego konfliktu jest również dezinformacja i pojawienie się fałszywych treści. Sprawdzając informacje korzystajcie tylko ze sprawdzonych źródeł, bowiem nie wszystkie komunikaty pojawiające się w mediach społecznościowych są prawdziwe. W Internecie udostępnianych jest wiele fake news, które wzmacniają obawy i lęk, Uważajcie na fałszywe treści!!!
  Zmanipulowaną informację często charakteryzują:

  • kontrowersyjny tytuł
  • mocjonalny język zdjęcia czy nagrania
  • niewiarygodne źródło informacji lub jego brak
 • Uczniowie Zweryfikujcie informację w przynajmniej dwóch źródłach zanim przekażecie ją dalej
  #StopFakeNews
  #WłączWeryfikację

Tak naprawdę atak wojsk rosyjskich na Ukrainę wzbudził w Nas wszystkich wiele emocji: od lęku, smutku po ogromne współczucie i chęć działania. To jak jednoczy się Polska w działaniu powinno dodać Nam wszystkim motywacji.

W Naszej szkole rozpoczęliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych produktów dla Naszych Wschodnich sąsiadów. Biblioteka szkolna po jednym dniu od ogłoszenia akcji coraz bardziej wypełnia się potrzebnymi produktami. Widać wielkie zaangażowanie Wśród Was—społeczności szkolnej.

Właśnie na takie działania mamy wpływ takie czyny są od Nas zależne!!!

Pamiętajcie Poczucie wpływu i sprawczości jest w tej sytuacji bardzo pomocne!!!