Wymiana młodzieży w ramach Erasmus+ „Walking into cleaner air”

W dniach 18-26.11.2022r. uczniowie klas 2ar, 2g oraz 3i pod opieką Pani Jolanty Łyczbińskiej – Paterak wzięli udział w wymianie młodzieży w ramach Programu Erasmus+ pt. „Walking into cleaner air” organizowanej przez Stowarzyszenie Harmonia z Inwałdu. W projekcie uczestniczyła młodzież z Polski, Estonii, Bułgarii oraz Macedonii.  

Dzień pierwszy:

Był to dzień podróży… Troszkę przerażającej, ale na szczęście bezpiecznej i zakończonej pomyślnie.

Dzień drugi:

Był to dzień przeznaczony na wytężenie szarych komórek i zapamiętania imion dość obszernej grupy. Zadanie okazało się dosyć trudne jednak z serią energicznych gier integracyjnych zdołaliśmy pobić niektóre osoby bibułą i zaszufladkować ich imiona. Całość dnia oceniamy bardzo wysoko, chociaż stres na początku był nie do opisania.

Dzień trzeci:

Był to ciąg dalszy wszelakich gier integracyjnych. Przez gry ruchowe, poprzez hazardowe, aż do tych które zmusiły nas do umówienia się z poszczególnymi osobami na dwuminutową randkę z określonym tematem i tak odkryliśmy, że łączy nas więcej niż nam się wydawało…

Dzień czwarty:

Doświadczenie polegające na tym aby wejść na Gubałówkę i doświadczyć świeżego powietrza. Z niewielkimi przygodami za które wygraliśmy darmowy talerz przekąsek odwiedziliśmy Zakopane, aby ekonomicznie stracić połowę naszych pieniędzy oraz z pozytywnym nastawieniem wrócić do hotelu i dowiedzieć się o celu naszego wyjazdu, którym okazało się zrobienie krótkiego filmiku, czegoś pokroju visual noveli, oraz pełnowymiarowej gry planszowo/karcianej.

Dzień piąty:

Praca nad grami i filmami trwała w najlepsze od rana do wieczora, a poziom determinacji w dokończeniu powierzonych zadań był ogromny. Całe szczęście ,że mieliśmy okazję odpocząć od zajęć i wspólnie udaliśmy się na termy. Obudziliśmy w sobie wewnętrzne dzieciaki już po kilku minutach chyba każdy korzystał ze zjeżdżalni i innych atrakcji. Kolacja o późnych godzinach wieczornych nie była najlepszym pomysłem, bo do tej pory wszyscy zdążyli porządnie zgłodnieć, ale za to jak smakowała!

Dzień szósty:

Kolejna część pracy nad programem zaprezentowanym w Wadowicach. Pomiędzy ciężką pracą włożoną w dokańczaniu wszelakich zadań zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z ekspertem, który uświadomił nam w jak złym stanie jest powietrze i jakie skutki odczujemy, jeśli natychmiast czegoś z tym nie zrobimy. Po tym krótkim spotkaniu ponownie spotkaliśmy się aby w międzynarodowym zespole dokończyć pracę nad wszystkimi projektami…

Dzień siódmy:

Nadszedł czas powrotu na stare śmieci… Całą ekipą pojechaliśmy do Wadowic zaprezentować owoce naszej pracy, ale zanim to – mały postój aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat odnawialnych źródeł energii. Przewidziana była także gra miejska którą niestety pokrzyżowała pogoda. Mimo to humory poprawiła nam droga powrotna i świadomość że to jeszcze nie koniec.

Dzień ósmy:

W powietrzu czuć już było, że zbliżamy się do końca naszej przygody. Ostatni raz odwiedziliśmy Zakopane i daliśmy mu się oczarować. Wieczorem zrobiło się bardzo melancholijnie… Że łzami w oczach ( czasem nawet na policzkach) żegnaliśmy nowych przyjaciół, którzy musieli wrócić do krajów wcześniej niż zakładaliśmy. Zanim jednak do pożegnań doszło – otrzymaliśmy pamiątkowe zdjęcia oraz certyfikaty ukończenia projektu. Od tej pory proszę się do nas zwracać „Panie i Panowie Ambasadorzy”.

Dzień dziewiąty:

W niesamowicie okrojonej grupie zjedliśmy śniadanie i zmuszeni spakowaliśmy walizki do autobusu. Wycieczka nauczyła nas wiele, w założeniu tylko skutków zjawiska smogu – praktyce – każdy nauczył się nowych rzeczy, w wielu przypadkach bardzo cennych…