Od wolontariatu do kariery
W dniu 29.01.2026r. w naszej szkole odbył się czwarty panel dyskusyjny realizowany w ramach innowacji pedagogicznej „Zawodowe story”, zatytułowany „Od wolontariatu do kariery – ścieżka rozwoju w fundacji”.
Celem spotkania było pokazanie uczniom, że działalność społeczna, wolontariat oraz zaangażowanie w organizacjach pozarządowych mogą stać się realnym początkiem drogi zawodowej i prowadzić do satysfakcjonującej kariery.
Gościliśmy przedstawicielki Fundacji Teatru Grodzkiego z Bielska-Białej:
-
Patrycję Zemanek-Jankowską – Prezes Fundacji,
-
Ewę Pokusę – kierownik Centrum Integracji Społecznej,
-
Jolantę Tereszkiewicz – doradcę zawodowego,
oraz Panią Klaudię Adamczyk, psycholog z Fundacji Zapałka w Wadowicach.
Podczas panelu każda z Pań zaprezentowała swoją ścieżkę zawodową, pokazując, jak krok po kroku budowała swoje doświadczenie – od pierwszych działań wolontariackich i pracy na stanowiskach podstawowych, aż po funkcje specjalistyczne i kierownicze. Pani Patrycja Zemanek-Jankowska w skrócie przedstawiła swoją drogę od pracy biurowej w Fundacji, przez rozwój kompetencji w obszarze kadr i rozliczeń, aż do objęcia funkcji Prezesa Fundacji z początkiem 2026 roku.
Uczestnicy poznali również działalność Fundacji Teatru Grodzkiego oraz Centrum Integracji Społecznej w Bielsku-Białej, których misją jest reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez programy edukacyjne, doradcze i praktyki zawodowe w różnych branżach. Więcej o Fundacji i jej działalności można znaleźć tutaj.
Spotkanie miało wyraźny wymiar doradztwa zawodowego – uczniowie mogli skonfrontować swoje wyobrażenia o rynku pracy z realnymi historiami, dowiedzieć się, jak planować rozwój kompetencji, gdzie szukać pierwszych doświadczeń oraz jak świadomie budować swoją przyszłość edukacyjno-zawodową.
Podsumowaniem panelu mogą być słowa, które najlepiej oddają jego przesłanie:
„Najważniejsze, by nie bać się zaczynać od małych kroków i konsekwentnie iść własną drogą
– nawet jeśli na początku nie widać jeszcze celu.”
Koordynatorzy innowacji
mgr Izabela Zalejska
mgr Ewelina Wiercimak