Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w ramach którego upamiętnieni są żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Inicjatorem ustanowienia nowego święta były organizacje kombatanckie, a inicjatywę ustawodawczą podjął w 2010 roku śp. Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…).” Ostatecznie święto zostało ustanowione w 2011 roku.

Warto przypomnieć, że data 1 marca nie została wybrana przypadkowo, bowiem w tym dniu 1951 r. w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”-prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Batory. Datę tę zaproponował ś.p. Janusz Kurtyka, prezes IPN.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie IPN https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/wirtualna-paczka-edukac/zolnierze-wykleci

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Za przygotowanie i przeprowadzenie audycji szczególne podziękowania dla:
Nikoli Stuglik (3i)
Ani Dadun (3i)
Zuzanny Szpilki (3i)
Martyny Piskurewicz (3i)
Krystiana Białończyka (3a)
Oprawa muzyczna
Anny Jasińskiej (1g)
Daniela Najbora (3j)
Film i zdjęcia
Wiktoria Gawlik (3i)
Patrycja Rywotycka(3i)
Gazetka szkolna
Martyny Łopateckiej (3i)
Agnieszki Czopek (3i)

Relację video z audycji poświęconej ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM można zobaczyć tutaj:
https://www.facebook.com/watch/?v=267101862253194