Małopolska Noc Naukowców 2023

W dniu 29.09.2023 r.  wszyscy zainteresowani bez względu na wiek mogli uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach oraz pokazach, które odbyły się w naszym Centrum w ramach 17. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców.

Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali warsztaty produkcji pralin, do których wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia takie jak temperówka do czekolady czy stół z wytrząsarką oraz specjalne foremki. Podczas pokazów uczestnicy mogli zobaczyć jak produkuje się praliny oraz sami mieli okazję spróbować je zrobić a później posmakować.

Drugą atrakcją dla uczestników były warsztaty z analizy żywności.
Przebadano produkty firmy Maspex takie jak: Mąka Lubella czy soki Tymbark. Sprawdzono zawartość wilgoci w mące za pomocą wagosuszarki oraz kwasowość soku za pomocą pH-metru. Każdy miał okazję dotknąć tych urządzeń i zapoznać się z ich działaniem. Oznaczono również kwasowość miareczkową mleka.

Uczestnicy Małopolskiej Nocy Naukowców mogli również uczestniczyć w trzeciej atrakcji, którą były zajęcia  z marketingu z przedstawicielami Grupy Maspex Wadowice.

Podczas zajęć zostało pokazane, jak osoby odpowiedzialne za marketing w Grupie Maspex używają sztucznej inteligencji, chmury, czy zaawansowanych narzędzi do kreacji, na podstawie najnowszych kampanii MASPEX. Zaprezentowali okulary Meta Quest Pro do VR z których każdy uczestnik mógł skorzystać.

Przygotowane na ten dzień wydarzenia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

 

Małopolska Noc Naukowców (MNN) to wydarzenie popularnonaukowe organizowane przez Województwo Małopolskie od 2007, którego głównym celem jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski.

Przedsięwzięcie uświadamia rolę naukowców i ich pracę w codziennym życiu, przybliża dzieciom i młodzieży zawód naukowca, a także zachęca ich do wyboru kariery naukowej. Popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski odbywa się poprzez przygotowanie i przeprowadzenie imprez promujących i prezentujących środowiska naukowe. Wydarzenie to jest współtworzone przez małopolskie uczelnie i instytucje naukowe, oraz podmioty zaangażowane w promocję nauki, firmy badawcze, instytucje edukacyjno-kulturalne, dzięki czemu z roku na rok przybywa uczestników, a pokazy przygotowane przez badaczy cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Źródło: https://www.malopolska.pl/marka-malopolska/kampanie/malopolska-noc-naukowcow