Literacka Nagroda Nobla 2023

5 października 2023 r. poznaliśmy nazwisko laureata tegorocznej literackiej Nagrody Nobla. Otrzymał ją norweski pisarz Jon Fosse „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane”.

Fosse urodził się 29 września 1959 roku w Haugesund. Od lat uważany jest za jednego z najwybitniejszych norweskich dramatopisarzy.
Tworzy w języku nynorsk. Debiutował w 1983 roku książką „Czerwone, czarne”. Jego pierwsza sztuka teatralna, „Nigdy się nie rozłączymy”, została wystawiona w roku 1994. Najbardziej znane dramaty autora to „Imię” (1995) i „Dziecko” (1997).   W Polsce Fosse znany jest głównie jako autor sztuk teatralnych.

Niestety, książek Jona Fossego nie mamy jeszcze w szkolnej bibliotece, ale mamy za to dzieła wielu innych autorów nagrodzonych tą prestiżową nagrodą.

Dla przypomnienia Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymali Polacy:
– Henryk Sienkiewicz (1905),
– Władysław Stanisław Reymont (1924),
– Czesław Miłosz (1980),
– Wisława Szymborska (1996),
– Olga Tokarczuk (2018).

Rocznicę Nagrody Nobla dla Wisławy Szymborskiej (patronki tego roku), Czesława Miłosza i Olgi Tokarczuk obchodzimy w październiku.

Warto wspomnieć też o urodzonym we wsi Leoncin niedaleko Nowego Dworu Mazowieckiego Isaacu Bashevisie Singerze, który otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1978 r. Jest on jednak uważany za pisarza amerykańskiego.

 

Opracowała
mgr Ewa Gal