uczniowie szkoły

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w ramach którego upamiętnieni są żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Inicjatorem ustanowienia nowego święta były organizacje kombatanckie, a inicjatywę ustawodawczą podjął w 2010 roku ś.p. Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta "jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...)." Ostatecznie święto zostało ustanowione w 2011 roku.

Warto przypomnieć, że data 1 marca nie została wybrana przypadkowo, bowiem w tym dniu 1951 r. w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Datę tę zaproponował ś.p. Janusz Kurtyka, prezes IPN.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie IPN https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/wirtualna-paczka-edukac/zolnierze-wykleci

Aktualności szkolne

Ważne ogłoszenie

Ogłoszenia - Projekt T-G CKZiU II

bip

tablica malopolska

covid19

  ■    Plan lekcji