uczniowie szkoły

DRODZY RODZICE!

Internet to nieodłączny element świata młodzieży i pełni w ich życiu szczególną rolę. Często pozwala zaspokoić potrzeby rozwojowe specyficzne dla wieku dojrzewania, ale jednocześnie w sieci może czyhać na nich wiele zagrożeń.

Drogi Rodzicu zwracaj uwagę na korzystanie przez Twoje dziecko z internetu, porozmawiaj na temat cyberprzemocy, czasem niepozorny komentarz, niby śmieszne zdjęcie albo filmik - może sprawić, że Twoje dziecko nagle zostanie wykluczone z grupy rówieśników, stanie się obiektem kpin i szyderstw, a T staniesz przed dylematem, jak zareagować, co zrobić, żeby mu pomóc?

Co to jest cyberprzemoc?

Najprościej powiedzieć, że cyberprzemoc to problem przemocy rówieśniczej z użyciem Internetu i telefonów komórkowych.

Cyberprzemoc to m.in. :

  • przemoc werbalna (wulgarne lub obraźliwe wyzwiska),
  • naruszenie wizerunku - robienie zdjęć lub kręcenie filmów wbrew woli osób na nich przedstawionych,
  • podszywanie się pod inną osobę i publikowanie np. obraźliwych treści w jej imieniu,
  • zniesławienie, zniewaga ( przesyłanie obraźliwych treści i opinii na temat dziecka),
  • włamania ( włamania do miejsc w Internecie strzeżonych hasłem np. poczta, media społecznościowe),
  • wykluczanie ofiary z aktywności internetowej – np. nieprzyjmowanie jej do klasowych grup na portalach społecznościowych,
  • Cyberstalking ( wielokrotne wysyłanie komuś w Internecie niechcianych informacji, mimo braku zgody odbiorcy).

Cyberprzemoc to problem globalny. W Polsce ponad połowa dzieci i młodzieży korzystających z Internetu doświadcza przemocy werbalnej w sieci, takiej jak wulgarne wyzywanie, poniżanie, ośmieszanie, czy straszenie i szantażowanie. Młodzi ludzie padają też często ofiarami rozmaitych intryg prowadzonych z użyciem Internetu i telefonów komórkowych.

Nasi uczniowie także korzystają z Internetu, prawie wszyscy posiadają telefony komórkowe ze stałym dostępem do internetu. Zauważyliśmy, że także oni niezbyt rozważnie i ostrożnie korzystają z telefonów komórkowych, często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń płynących z nadmiernego i nieodpowiedniego ich używania.

W przeciwdziałaniu cyberprzemocy niezwykle ważna jest rola rodziców i szkoły. My, jako pedagodzy uświadamiamy systematycznie młodzieży, jakie konsekwencje może mieć cyberprzemoc, uczymy jak reagować w takich sytuacjach.

Także Was, Drodzy Rodzice prosimy, abyście w rozmowach ze swoimi dziećmi podejmowali temat przemocy w sieci, szczególnie w czasach pandemii.

W celu wzbogacenia wiedzy na temat zjawiska cyberprzemocy zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem Włącz blokadę na nękanie na stronie https://akademia.nask.pl/publikacje/Poradnik_cyberprzemoc_www.pdf opracowanym wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji i Akademię NASK w ramach kampanii “Nie zgub dziecka w sieci”

Poradnik skierowany jest bezpośrednio do rodziców i bardzo szczegółowo objaśnia istotę zjawiska cyberprzemocy.

opracowały: mgr inż Alicja Michniak
mgr Klaudia Sabuda

Aktualności szkolne

Ważne ogłoszenie

Ogłoszenia - Projekt T-G CKZiU II

bip

tablica malopolska

covid19

  ■    Plan lekcji