Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w ramach którego upamiętnieni są żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Inicjatorem ustanowienia nowego święta były organizacje kombatanckie, a inicjatywę ustawodawczą podjął w 2010 roku śp. Lech Kaczyński.

Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…).” Ostatecznie święto zostało ustanowione w 2011 roku.

Warto przypomnieć, że data 1 marca nie została wybrana przypadkowo, bowiem w tym dniu 1951 r. w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”- prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Batory.
Datę tę zaproponował ś.p. Janusz Kurtyka, prezes IPN.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie IPN https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/wirtualna-paczka-edukac/zolnierze-wykleci

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Szczególne podziękowania dla uczniów z klasy Ig (Daria Hołota, Malwina Szypuła, Stefania Targosz, Kornelia Przewoźniak ,Artur Jambor, Konrad Brania, Radosław Żmuda) i 3g (Anna Jasińska), którzy przygotowali audycję o Żołnierzach Wyklętych, a także uczestniczyli pod opieką
Pani mgr Bożeny Kowalczyk we Mszy Świętej oraz w złożeniu kwiatów przy Panteonie Żołnierzy Niezłomnych na Cmentarzu Komunalnym.