VII edycja konkursu „Gra z Tischnerem”

W dniu 10.03.2023r. uczniowie wszystkich klas pierwszych CKZiU Nr 1 w Wadowicach wzięli udział w polonistyczno – artystycznej VII edycji konkursu „Gra z Tischnerem” ❤️❤️❤️ , który został zorganizowany w ramach DNI PATRONA SZKOŁY, celem promowania sylwetki i filozofii ks. prof. Józefa Tischnera – będącego od 20 lat patronem naszej szkoły.

Zadaniem uczniów była interpretacja myśli Księdza Profesora: „Wolność ujawnia się konkretnie jako świadomość tego, czego człowiek „nie musi”. Człowiek nie musi okłamywać drugiego człowieka, nie musi go okradać, nie musi zdradzać, nie musi zabijać. Jeśli mimo wszystko to robi, to znaczy, że jest „zniewalany”…

Uczniowie pracowali w grupach, dokonując przekładu intersemiotycznego słów Patrona Szkoły. Opracowali także mapę myśli związaną z życiem, osobowością i działalnością filozoficzną Księdza Profesora.
Celem konkursu jest nauczenie umiejętności współpracy, dialogu, twórczej aktywności, kreatywnego myślenia, a przede wszystkim spotkanie z filozofem i filozofią, które zaowocuje mądrą refleksją.

Warto podkreślić, że Ksiądz Profesor uczy nas spojrzenia na nasz naród, przeszłość, wartość wolności.
Przyznajmy, nie jest łatwo przerzucić pomost pomiędzy światem Tischnera a światem młodych ludzi, ale trzeba próbować, bo to jeden z kroków, który umożliwi młodemu człowiekowi skok wzwyż.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom udziału w konkursie!

Najlepsze plakaty będziecie mogli obejrzeć już niebawem w holu szkoły, a infomapy o Księdzu Profesorze znajdziecie w przestrzeni pracowni polonistycznej.

Poniżej fotorelacja z konkursu.

 

Zespół Nauczycieli Języka Polskiego