70

W dniu 20.06.2013r. odbył się  staż - wizyta zawodoznawcza do "The Culinary  Instytute in Cracow", w którym uczestniczyli uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz cukiernik.

Celami wizyty było:  

  • zapoznanie ze strukturą organizacyjną w firmie, specyfiką zawodu kucharz, cukiernik i innego personelu Instytutu,
  • zapoznanie z nowoczesnym wyposażeniem gastronomicznym oraz etykietą stołu,
  • rozwijanie praktycznych umiejętności – przygotowywanie tradycyjnych potraw i wyrobów cukierniczych związanych z regionem.

W Instytucie Kulinarnym  powitał nas szef Marek Widomski. Na początku przybliżył ideę założenia i funkcjonowania instytutu. Zapoznał ze sprzętem oraz ofertą firmy. Instytut wyposażony jest w bardzo nowoczesny sprzęt do produkcji wyrobów cukierniczych i potraw m.in. piece konwekcyjno-parowe, trzony, mieszarki do zarabiania ciasta i kremów, schładzarkę szokową, wędzarnię, witryny ekspedycyjne, Sous vide, Paco Jet, drobny sprzęt pomocniczy. Firma posiada w swej ofercie wiele wyrobów zgodnych z najnowszymi trendami kulinarnymi. 

Przebieg stażu – wizyty zawodoznawczej był bardzo dokładnie przygotowany przez pana Marka Widomskiego. Do prezentacji używał m.in. marynowanego mięsa z kaczki i gęsi, z kolei pracownica instytutu w bardzo ciekawy sposób przedstawiła produkcję cukierniczą i sztukę dekorowania.  Podczas wizyty uczniowie obejrzeli przygotowanie wyrobów cukierniczych m.in. babeczek z owocami, deserów na bazie bitej śmietany, wykańczania i dekorowania tortów. Poza tym uczestniczyli w przygotowaniu potraw w urządzeniu zwanym Sous vide, czyli próżniowej metodzie długiego gotowania potraw w szczelnie zamkniętych plastikowych workach. Porównywali mięsa robione metodą tradycyjną na patelni, w piecu konwekcyjnym oraz w Sous vide. Prowadzący staż - wizytę zawodoznawczą pokazał uczniom sporządzanie lodów z naturalnych składników w urządzeniu Paco Jet, które następnie degustowaliśmy, podobnie jak desery na bazie śmietany. 

W trakcie wizyty uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych informacji o pracy w nowoczesnej gastronomi i cukiernictwie. Poznali menu podawane na oficjalnych przyjęciach oraz na co dzień w Pałacu Prezydenckim.

Na zakończenie stażu – wizyty zawodoznawczej w "The Culinary Instytute in Cracow"  każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie o odbytym stażu.

Cele stażu zostały w pełni zrealizowane. Młodzież została  zachęcona do doskonalenia umiejętności zawodowych i podążania za nowoczesnymi kierunkami w gastronomii, równocześnie do sięgania do tradycyjnych receptur

Opiekunowie:

Anna Knapik

Grażyna Cabak


  • 01
  • 02

Simple Image Gallery Extended

 

Aktualności szkolne

Ważne ogłoszenie

bip

tablica malopolska

  ■    Plan lekcji (od 2 maja 2017)

Przydatne linki